Допомога - Пошук - Користувачі - Календар
Повна версія: етимологiя слова слов'яни
Форум СЛОВНИКa.ua > Основний форум СЛОВНИК.НЕТ > Українська мова: вчора, сьогодні, завтра
...bizarre
привiт всiм на цьому форумi!
допомлжiть будь ласка)мене дуже цiкавить етимологiя слова слов'яни...
пояснiть,або скажiть де це можна пошукати,чи iснує словник,який би пояснював етимологiю українських слiв???
Лаврін
ЕТИМОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ.
У форматі DjVu, наразі 5 томів (решту два томи в процесі готування), можна тягнути звідси:
http://www.litopys.org.ua/djvu/etymolog_slovnyk.htm

Програмку (500 kB), що читає такий формат, можна стягнути звідси::
http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=114927

Тлумачення слова "слов'яни" з іншого джерела.
Цитата
Як показав Микола Чмихов, початок нового 1596-річного циклу знаменує величезні соціальні перетворення. У нашому випадку формування нового українського етносу і держави Антів збіглося в часі з виникненням феномену слов’янства. Згідно з працями Йордана та інших тогочасних істориків, анти як найсильніші зі слов’ян розташовувалися між Дністром і Дніпром, між Чорним морем і Поліссям. ”Їхньою прабатьківщиною було, найімовірніше, межиріччя Вісли і Дніпра”, - пише видатний чесько-амери­канський дослідник слов’янства Франтішек Дворнік. ”Одна їх частина, можливо, була керована сарматською верхівкою, званою антами...”. Тобто з IV ст. на зміну самоназві ”гали” приходить ім’я ”слов’яни”.

1.1.1. Слов’яни - гали нової епохи
Відомо, що в давнину був звичай брати нові імена, якщо з людиною або народом відбувалися суттєві перетворення. Наприклад, у людей зміна імен відбувалась під час релігійних ініціацій - для позначення переходу з одного сакрального статусу в інший, напр., при сходженні на монарший чи церковний престол, хрещенні, постригу в ченці тощо. Заміна етноніму ”гали” на ”слов’яни” означала, що з народом відбулося радикальне перетворення, він здобув нові якості.

- І що означав новий етнонім?
Та те ж саме, що й попередній. Якщо коротко, то ім’я ”гали” походить від ”галас-голос-логос”, що позначає як голосистість, так і знання. Ці поняття є тісно пов’язаними, оскільки рівень мовлення (висловлювання), вищим проявом якого є пісенність, відбиває рівень мислення. Співучий народ називав себе галами за ознаками, які суттєво відрізняли його від інших народів - ”голос” (співучість, милозвучність мовлення) і ”логос” (мудрість, знання, інформація). Не випадково символом французьких галів був півень - ”птах, що піє”.

Новий етнонім - слов’яни - позначав те ж саме, адже поняття ”слово” якраз і означає мудрість, знання, мовлення, інформацію (”славний”, ”слава”, ”прославити”, ”ославити”). Вірогідно, називаючи себе слов’янами (мудрими, красно­мовними), новий етнос стверджував, що він є носієм слова, тобто вищих знань, отриманих від Боголюдини за посередництвом народу Христа. Згодом так стали називати себе інші етноси, народжені в українському етнотворчому казані, тому ”слов’яни” стало іменем суперетносу.

Додамо, що назва ”гали” існувала давно, принаймні вже пророк Ісайя (8 ст. до н. е.) згадує Галілею як не-юдейську (”язичницьку”) країну (8.23). Якщо вже в цей час гали опанували простори далекої Палес­тини, то очевидно, що їхнє народження у Північ­ному Надчорно­мор’ї відбулося раніше. Схоже, що ”гали” - це була сукупна самоназва арійських племен попередньої 1596-річної епохи - від 1178 р. до н. е. до 419 р. н. е. Так що зміна самоназви ”гали” на сукупну самоназву ”слов’яни” ознаменувала перехід україн­ського геосоціального організму до нової епохи (419-2015).

Можна припустити, що перехід слов’ян до наступної епохи (2015-3611) також ознаменується цілком новим іменем або поверненням імені з якоїсь попередньої епохи, наприклад, арії (ярі, пасіонарні, сонячні, життєспроможні). Оскільки група племен з такою сукупною самоназвою прийшла на півострів Індостан у середині II тис. до н. е., то цілком можливо, що ім’я ”ар’я” було суперетнічною назвою протягом циклу 2774-1178 до н. е. (хоча, скоріше всього, це вже було повторенням первинного імені від 55 ст. до н. е.).

Зі всього сказаного вище напрошується висновок, що на початку кожної 1956-річної епохи Україна породжує новий суперетнос: арії, гали, слов’яни. Яким буде наступний - після 2015 року? Все залежить від нас.
[...]
Бореальна традиція трепетного став­лення до Голосу-Слова збереглась у співучості україн­ців, у самоназві ”слов’я­ни” (”носії слова”, на відміну від ”німих” - ”німців”), у православ­ній традиції славити Бога лише людським голосом (заборона застосування у церкві будь-яких музичних інструментів). (Ігор Каганець - Арійський стандарт)
...bizarre
дуже дякую,що вiдгукнулись,aле я не можу зтягнути ту програму...що менi робити?
в мене ще одне питання:чому в деяких мовах,слова слов'янин i раб дуже схожi? iспанська eslavo/esclavo,англiйська slav/slave,французька slave/esclave,нiмецька slawe/sklave...??
Лаврін
Цитата(...bizarre @ 28.10.2007, 14:54) *

...aле я не можу зтягнути ту програму...що менi робити?

Не знаю, чому її вам годі стягнути... Коли завантажили той сайт (за посиланням), обирайте одну з оцих версії програми, і користуйтеся на здоровля.
- WinDjView-0.5.exe
- WinDjView-0.5-Win98.exe

Цитата(...bizarre @ 28.10.2007, 14:54) *

в мене ще одне питання: чому в деяких мовах,слова слов'янин i раб дуже схожi? iспанська eslavo/esclavo,англiйська slav/slave,французька slave/esclave,нiмецька slawe/sklave...??

Цитата
1. Війна за розум
Якщо головним простором війн минулих століть була земля, а у 20 столітті велике значення мали вода і повітря, то бойовий простір сучасних і майбутніх війн — це передусім ноосфера, розум людини і плоди її інтелектуальної діяльності. Але почнемо з відповіді на запитання ”Що таке війна?”.
1.1. Тихо! Іде війна!
Якщо давати узагальнююче визначення, то війна — це рішучі дії, спрямовані на зміну поведінки супротивника у потрібному напрямку. Людство знає величезну різноманітність способів бойових дій, проте всіх їх можна звести до семи основних видів. Стисло розглянемо їх у порядку збільшення ефективності.
[...]
1.1.6. Хронологічна війна
Ще потужнішим впливом володіє зброя шостого рівня ефективності. Її об’єктом є не інтерпретація поточних подій, а інтерпретація характеру цивілізаційних процесів. Можна сказати, що це війни за минуле, хоча насправді всі війни йдуть за майбутнє. Прикладом застосування цього виду зброї є закидання в масову свідомість деструктивних вигадок про те, що ”слов’яни” означає ”раби”, що трипільці були семітами, що Україна — це ”окраїна”, яка завжди була прохідним двором, що наша історія — це трагедія ворожнечі та взаємознищення українців, що расові відмінності — це расизм, що наша наука і духовність — це постійні запозичування якщо не із Заходу, то зі Сходу, що писемність нам приніс грек Кирило і так далі. Хронологічна зброя дозволяє тримати людину в покорі шляхом переконання її в тому, що її батьки, діди і прадіди завжди були рабами, тож їй не лишається нічого іншого, як змиритися і самій все життя бути рабом.
[...]
1.2. Спокійно, ви в руках матриці!
Народ України є жертвою прихованої зовнішньої агресії. Об’єктивним наслідком актуальної війни є штучна зміна його поведінки: страх перед майбутнім, ослаблена воля, пасивність, зневіреність у власній могутності. При застосуванні силових методів війни ворог відбирає у народу його майно; при застосуванні вищих форм бойових дій народ сам віддає своє майно, добровільно стає рабом і робить рабами своїх дітей. Сьогодні з України щорічно ”тихо, мирно і майже демократично” випомповується цінностей в розмірі 4—5 мільярдів доларів, що знекровлює національний організм, тримає його у стані між життям і смертю. Звідси скорочення населення, руйнування інфраструктури, різке послаблення фізичного і психічного тонусу, небачене досі зростання кількості безпритульних дітей.
Українців постійно лякають можливою війною, якщо вони погано поводитимуться. Спокійно, панове, — проти вас уже давно ведеться сучасна війна, ефективна і нещадна! Вас уже записали в раби, забули лише про це повідомити. (Арійський стандарт)

А зрештою, подивіться (коли вже будете мати) в ЕСУМ-і: т. 5, стор. 307.
Це текстова версія — лише основний контент. Для перегляду повної версії цієї сторінки, будь ласка, натисніть сюди.
Русская версия Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.