Допомога - Пошук - Користувачі - Календар
Повна версія: Сиду, лету, дуркую
Форум СЛОВНИКa.ua > Основний форум СЛОВНИК.НЕТ > Захоплива, розважальна й пізнавальна українська
Сторінки: 1, 2, 3
ласочка
Дитяче мовлення досліджують давно. Скажімо, писали про нього К. Чуковський, І. Франко. Думаю, й тепер є такі студії. А в цій темі пропоную поділитися дитячими слівцями з власної мамівсько-татівської практики. Ось, наприклад, моє чадо видає: я сиду(сиджу), дай мені дуркувати (друкувати) тощо.
Основознавець
Мою сестру звуть Христиною, але з дитинства я не міг гарно се вимовити, тому називав Тіною, так і до сьогодні залишилось. Не знаю, чи це допоможе Вам, просто дивакуватий факт. smile.gif
saszko
Мій молодший брат до чотирьох років не вимовляв тверде Л. ЛЬ вимовляв, а замість Л казав польське Ł: машина Уада(Лада), тьотя Аува(Алла). Аж поки я його не навчив правильно говорити. Але було цікаво, коли він, будучи ще меншим, не вмів взагалі ніякої Л вимовляти. Казав "к'ючі", замість ключі...
"Сябоука" замість футболка ag.gif rofl.gif
А ще я колись зі свохм троюрідним братом сперечався про назву винограду. Він казав "це сьивка", а я доводив "нєє, це винодад".
Основознавець
Цитата(saszko @ 16.9.2009, 22:14) *
Але було цікаво, коли він, будучи ще меншим, не вмів взагалі ніякої Л вимовляти.
я досі зле вимовляю. sorry.gif
ласочка
Я в дитинстві казала:
-гавбовий (то був якиїсь колір, бордовий певно);
-лавезо (лазево);
-канілізація(каналізація).
А мій синок говорить:
-хольветовий (фіолетовий).
Танка
Маю багато прикладів дитячого словотворення та не стану їх наводити, оскільки мої діти зростали в російськомовному оточенні.
Але все ж декілька можу навести:
Старший синочок у свої 4-5 рочків називав маленьку подушку, як водиться, подушкою, а от велику називав подухою. Все за законами мови: комаха-комашка...
Той же старший сидить за важливою справою на певній посудині і розмірковує:"Я над школою одружуся..." На наше питання пояснює: "Ви повмираєте, а я що, один мушу жити?"
А молодший щойно навчився говорити і на наше питання, ким буде, коли виросте, відповідає: подламістом (падламістом ag.gif ). Слово це чув з пуп'яшка, таки став програмістом і працює зараз за фахом в Києві...
Лаврін
В маленькості трактор у мене був "твайток", а от у брата у других - "тгатга". Різні люди - отже і по-різному пристосовуються до пізнання світу вже від самого народження...
Листопад
Ох, ці "фефекти фікції!" smile.gif
Моя чотирирічна племінниця, коли лиш навчилася говорити, не вимовляла літери В. Майже завжди замість В було Б:
бада (вода),
бовк (вовк),
Баська (Васька - кіт),
обзуй мене (взуй мене).
І страшенно сердилася, коли її не розуміли. ("Она живет не на улице кой-кого, а на улице Койкого!") ag.gif
ласочка
Малий сьогодні порадував новим словом "писаночка". То він так кулькову ручку зве.Дивина. Отаке відчуття мови у дитини.
Танка
Цитата(ласочка @ 18.9.2009, 20:15) *

Малий сьогодні порадував новим словом "писаночка". То він так кулькову ручку зве.Дивина. Отаке відчуття мови у дитини.

Дуже вдале слово, а, головне, точно передає сутність.

А мої хлопчики маленькими казали "танчик" про маленький танк. Таке собі зменшене від слова "танк".
Танка
На форумі згадувалось, що є українське слово ядовитий.
Отже, у зв'язку з цим дозволю собі навести таке:
Мій старший синочок зовсім маленьким медузу називав ядузою. Логіка проста: медуза, якщо торкнеться тіла, може спричинити опік, тобто щось негативне, зовсім протилежне солодкому слову мед.
Забігла вчора в гості до своєї ріднесенької куми. На порозі стріла мене похресниця: задумлива, серйозна... Питаю, що сталося.
─ Ти що, хресна, не знаєш, що по вулиці грип ходить? ─ чую у відповідь.
─ Який грип? ─ ніби й не розумію, у чому справа.
─ Який-який! СВИНСЬКИЙ! ─ насупивши малесенькі бровенята, відрізала Алінка.

P. S. Що свинський, то свинський той триклятий грип!!! ag.gif
Танка
Свого часу старший синочок казав
пана - правильно
апана - неправильно

Все за правилом: додано початкову частинку а для заперечення чого-небудь... smile.gif
ласочка
Cинок говорить такі дієслова:
- сховаАвсів (сховався)
- зламАвсів (зламався)
Танка
Цитата(ласочка @ 20.11.2009, 9:52) *

Cинок говорить такі дієслова:
- сховаАвсів (сховався)
- зламАвсів (зламався)

Це мені нагадало теж, як малий мій синочок казав "игрушка сломасала", тобто зламалася. Я б навіть спробувала перекласти так: іграшка зламасала. Тобто це майже співпало з варіантом Ласоччиної дитинки.

Логіка в обох випадках дуже чітка: зворотні дієслова, схоже, дитині здаються складнішими за інші дієслова.
У таких дієсловах, як сів, зробив тощо такі звичні для дитини закінчення. От дитина і винайшла нове слово.
Натхнення й творчості дитині!
ласочка
Нові слівця - витотоцикл (мотоцикл), попувай (попугай), скора допомога (швидка допомога)
SS.
Цитата(ласочка @ 16.9.2009, 19:29) *

Дитяче мовлення ... дуркувати (друкувати).

Чудовий приклад до теорії, що рідна мова закладається на генетичному рівні. "Друкувати" - слово запозичене, тому дитині "язик не повертається" таке сказати.
ласочка
Щойно стала свідком діалогу:
– Сашку, а що ти робиш зі стільчиком (питає бабуся, застукавши малого (три рочки) за процесом пошуку цукерок на горішній полиці в кухні)?
– Бабко, йдіть у телевізор!..
smile.gif
ласочка
Словничок: smile.gif
попкорн - попкорМ
За пошуки новорічного костюма для свого Назарка (йому чотири рочки) моя подруга взялася ще місяць тому. Однак ніяк не могла догодити вередливому синочкові. Запитує обережно:
- Можливо, ти Зайчиком на Новий рік будеш?
- Нє-е, - напужився Назарко.
- Ну, тоді Чарівником. І костюм уже знаю, де придбати, - зраділа мама.
- Ну нє-е. Я вже великий! Не хочу!!!
- То який казковий персонаж тобі подобається? Ким хочеш бути? Скажи! - подруга почала втрачати терпець.
- Скажу. Президентом, - без зайвих вагань відрізав "дорослий" син.

Епілог. Прототипи мають знати в обличчя своїх "казкових героїв". smile.gif
Ще один кумедний вислів почула з дитячих уст:

Чай з бегемотом - чай з бергамотом.
Листопад
Цитата(Родзинка @ 26.12.2009, 12:13) *

Ще один кумедний вислів почула з дитячих уст:

Чай з бегемотом - чай з бергамотом.

До слова, ми з колегами теж його так називаємо. smile.gif
А віднедавна завдяки моїй племінниці у нас з’явився новий вислів "чай із жомсіном" (жасмином).
ласочка
- Мамочко, дивіться, дядя на балдадайці грає!!!
ласочка
Недавно малий доказував, що він хороший.

Перелік:
"Я хороший, красивий, послушний, розумний і ... МЕНЕ БАБКА ЛЮБИТЬ!!!!!"
Танка
Цитата(ласочка @ 18.1.2010, 22:23) *

Недавно малий доказував, що він хороший.

Перелік:
"Я хороший, красивий, послушний, розумний і ... МЕНЕ БАБКА ЛЮБИТЬ!!!!!"

Ну, це останній і найвагомійший аргумент! Це мені нагадало історію. Молодшому сину 8 років. На вулиці, де живе бабуся, купка дітлахів. Йде суперечка, про що - вже й не пам'ятаю, та це й не суттєво. Він щось гаряче доводить своєму візаві, аргументує... А той хлопчик трохи старший, хвалькуватий, "пальці вєєром", не зважає на ті докази. І ось останній аргумент мого сина: "А у меня есть брат, ему 17 лет!"
Розвеселив нас дуже, ми досі згадуємо цю історію.
Танка
Є у мене хлопчик-школярик, йому 8 років. З ним ми вчимо люблену ним математику, звичайно, вдаємося й до інших розумових розваг.
У нас урок математики. Я тицьнула йому на задачку з підручника, а там намальована рисочка, під нею написано "9 шаров", внизу – ще одна рисочка, утричі довша за першу, підписано "У 3 рази більше". Потім все це охоплено великою фігурною дужкою і стоїть знак питання. Отже, треба скласти задачу. Мій хлопчик досить швидко і жваво починає:
"В первый день в магазин привезли 9 шаров, а во второй – в 3 раза больше. Сколько всего шаров привезли в магазин?"
"Правильно", - кажу. І тут мені захотілося сказати йому, що є безліч варіантів, як за допомогою слів, звичайно ж, красивих, можна скласти начебто одну задачу, але на різні теми. До того ж привернути увагу, що, як ті шари завозять в магазин по 9 штук, то, мабуть, вони якісь величезні чи занадто важкі? Я й почала видавати йому свій варіант:
"Мама купила Дане 9 шариков..." А у Дані є брат, йому 21 рік, він студент.
Далі, бажаючи, щоб у Дані було більше шариків, ніж у брата, кажу: "Нет, давай лучше так: Мама купила Мише 9 шаров..." Тут він мене перебиває і каже: "А Мишу шарики не интересуют..."
Із дитячого словничка:

Суп з кракаділками (суп із фрикадельками)
Танка
Пригадалося, як маленьким синочок вчився лічити:
...чотирнадцять, п'ятнадцять, п'ятдцать, шістнадцять...
і те п'ятдцать було у нього окремим повноправним числом...
ласочка
-Синку, куди тато пішов?
-До дяді чайника. (Як потім зясувалося, до дяді начальника) smile.gif
Savo
Віднедавна дружина дозволяє моєму 6-річному першокласнику сідати за комп’ютер тільки в суботу й неділю.
У понеділок, 8 Березня, зачув краєм вуха фразу: "Мам, а правда, сьогодні і мій день?"
Танка
Мій синочок маленьким називав світло-сірий колір темно-білим... smile.gif
Танка
Іще таке пригадалося:

Закінчення навчального року, останній шкільний день у початкових класах. Прощання з першою вчителькою. Кажу синові:
- Ось і прийшов час розставання. Усі жалкуватимуть, а дівчатка, мабуть, ще й плакатимуть за першою вчителькою... А ти як?
- Як всі будуть плакати - і я поплачу...
ласочка
Фраза дня:
Сьогодні в садочку дівчатка розкидали порядок!! (тобто наробили безлад smile.gif)
Цю історію розповіла мені знайома. Сама вона родом з далекого поліського села, можна сказати, глушини. Перед Великоднем вирішила жінка з’їздити на батьківщину, до своєї неньки, та й родичів заразом відвідати. А чоловік із сином (назвемо хлопчика Іванком) залишилися вдома.
Якось допитлива сусідка запитує в Іванка:
- Хлопче, щось я твоєї мами давненько не бачила? А чи вдома вона?
- Ні, - відповідає хлопчик. - Поїхала...
- А куди поїхала? - не вгамується сусідка. - Далеко?
- Далеко. До моєї бабусі.
- А як село зветься?
- Я забув. Але знаю точно: це десь за Географією?
- Де? За чим? - здивуванню доскіпливої жінки не було меж.
- Та за якоюсь Географією. Мій татко казав, що моя бабуся живе там, де географія закінчується. smile.gif

Танка
Синочок у 1 класі... Записався у гурток, де вчать грати у шахи, шашки. Походив з тиждень і каже:
- Все, нема чого туди ходити. Як фігури ходять - я вже знаю, тепер буду їздити на змагання та олімпіади...
ласочка
Словничок синочка:
Рілочка - це....
Хто вгадає, що це?
Валентин
Цитата(ласочка @ 7.4.2010, 18:22) *

Словничок синочка:
Рілочка - це....
Хто вгадає, що це?

Та рілочка? smile.gif
ласочка
Цитата(Валентин @ 7.4.2010, 20:52) *

Та рілочка? smile.gif

nea.gif
Валентин
Цитата(ласочка @ 7.4.2010, 20:14) *

nea.gif

Г-рілочка? smile.gif
Дмитро
А мо', го-рілочка? (всепереможна реклама?) smile.gif
ласочка
Ця річ поряд з тарілочкою.
Малий перекрутив початкові літери і залишив лиш "лочку". smile.gif
Дмитро
Цитата(ласочка @ 7.4.2010, 21:34) *

Ця річ поряд з тарілочкою.
Малий перекрутив початкові літери і залишив лиш "лочку". smile.gif

Спробую дати ще одну відповідь. Виделочка?
ласочка
Зрання мене будить:
- Вставай, валялюйка ! smile.gif
ласочка
Балабайка -це ??? (відразу кажу,що не балалайка)
Танка
Цитата(ласочка @ 16.6.2010, 15:15) *

Балабайка -це ??? (відразу кажу,що не балалайка)

Часом, не Барабашка чи Бабайка якийсь? unknw.gif
ласочка
Не відгадаєте. nea.gif
Це мухобійка або клапайка, як кажуть на Закарпатті. ah.gif
Чому саме так він її назвав, не знаю. unknw.gif
До речі, в словнику мухобійки нема. Може я щось не правильно написала? В українській мові є таке слово?
Танка
Письменник Юрій Винничук слово мухобійка знає.
Тут:
Цитата
Але що в тісній хаті хрестити малого неслуха замашною різкою було незручно, то вона так і лежала без діла, а моєю дупцею гуляли тріпачка, ремінь, віник чи мухобійка.

І у Миколи Куліша ("Міна Мазало") є:
Цитата
5
Увійшла Мазайлижа з якоюсь химерною електричною мухобійкою в руках. Почала ляскати на мух. Поляскавши, вийшла.
6
М а з а й л о увів Баронову-Козина.
Зачинив Мокієві двері. Тоді до Барокової:
— Навіть мух я наказав вибити електричною мухобійкою власного винаходу, щоб навіть мухи нам не заважали. Починайте, будь ласка!
Завада
Цитата(ласочка @ 18.6.2010, 10:21) *

До речі, в словнику мухобійки нема.

А словоформи є.
У кеші: ЛАМПАЧКА, -и, ж. Мухобійка.

Дмитро
Щиро кажучи, про лампачку ніколи не чув. Таке слово знайшов лише в Псковському обласному словникові з історичними відомостями. Однак що воно означає у мові псков'ян — загадка. Цікаво було б дізнатися про етимологію цього слова.
Натомість, клапайка (клапачка) походить від клапати — дієслова, відомого літературній мові. А що клапати — синонім дієслова хляпати, то можливий варіант і хляпавка. Найчастіше це слово трапляється в значенні "сльота", проте Російсько-український словник Агатангела Кримського та Сергія Єфремова фіксує його і в як відповідник до російської "мухобойки". До речі, від українських мовців часто можна почути саме такий зросійщений варіант — мухобойка. Трапляється він і в художніх творах. Та я б його все ж таки виправив на мухобійку.
Поряд із клапайкою та хляпавкою стоїть і той варіант, що я його чув змалечку від своїх дідусів та бабусь — ляпавка. До речі, таке значення ляпавки фіксує Етимологічний словник української мови:
Натисніть для перегляду прикріпленого файлу
Як варіант може бути і ляскалка (до речі, саме так у дитинстві я називала мухобійку).
Це текстова версія — лише основний контент. Для перегляду повної версії цієї сторінки, будь ласка, натисніть сюди.
Русская версия Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.