Форум СЛОВНИК.НЕТ

Привіт, гостю ( Вхід | Реєстрація )

4 сторінок V < 1 2 3 4 >  
Відповісти в цю темуВідкрити нову тему
> Переклад слова Browser
Валентин
повідомлення 30.9.2009, 9:27
Повідомлення #41

Людина-енциклопедія

Група: Користувачі
З: м.Хмельницький
Користувач №: 694
Подякували: 1648

Репутація:   8  

Цитата
2. слова на взірець, оглядач, переглядач, проглядач, поглядач – не вдалі, бо знову ж таки, швидше стосуються Особи, яка робить огляд, перегляд, про що згадувалося вище.

З чого ви взяли що слова на АЧ стосуються особи? Такі слова як МЯЧ, КВАЧ, ТОВКАЧ, НАЛИГАЧ, ТРИМАЧ, ВИМИКАЧ - хіба стосуються особи? І що саме робить журналіст-оглядач? Він оглядає (переглядає) пресу, робить огляд подій. Чи не те саме допомагає робити браузер. Є, скажімо, електронний перекладач, - чому не може бути електронний оглядач?
Ось є Накопичувач: НАКОПИЧУВАЧ, -а, ч., спец. 1. Пристрій, апарат, для накопичення і зберігання енергії, речовини, інформації та подальшого їх використання. 2. В обчислювальній техніці – периферійний пристрій для запису, зберігання та зчитування даних на (з) машинний (-ого) носій (-я).
І чим він поганий? Не особа, а пристрій, такий самий, як приймач, передавач.
Користувач в офлайніКартка користувачаВідправити особисте повідомлення
Повернутися на початок сторінки
+Відповісти з цитуванням даного повідомлення
ruslan4
повідомлення 30.9.2009, 11:03
Повідомлення #42

Учень старанний
**

Користувач №: 3 476
Подякували: 3

Репутація:   0  

Цитата(Валентин @ 30.9.2009, 10:27) *

З чого ви взяли що слова на АЧ стосуються особи? Такі слова як МЯЧ, КВАЧ, ТОВКАЧ, НАЛИГАЧ, ТРИМАЧ, ВИМИКАЧ - хіба стосуються особи? І що саме робить журналіст-оглядач? Він оглядає (переглядає) пресу, робить огляд подій. Чи не те саме допомагає робити браузер. Є, скажімо, електронний перекладач, - чому не може бути електронний оглядач?
Ось є Накопичувач: НАКОПИЧУВАЧ, -а, ч., спец. 1. Пристрій, апарат, для накопичення і зберігання енергії, речовини, інформації та подальшого їх використання. 2. В обчислювальній техніці – периферійний пристрій для запису, зберігання та зчитування даних на (з) машинний (-ого) носій (-я).

гаразд! переконливо!
пропоную вчинити задля розв'язання суперечки наступним чином:
«звернутися за порадою до зали» – виставити на відкрите голосування кілька прочитань пропонованого терміну з основою ПЕРЕГЛЯД-, наприклад:

На Вашу думку, яке зі слів, що внизу, може стати найвдалішим українським відповідником терміну «браўзер»:

переглядник
переглядалка
переглядар
переглядарка
переглядач
....
можливо, ще хтось щось запропонує, але впорядкувати їх просто за абеткою, без будь-чиїх уподобань.
і най повисять з кілька місяців: що більше людей долучиться до опитування – то точніше буде вислід наших пошуків.
І потім все просто: яка з тих пропонов набере найбільшу кількість голосів – та і перемогла.

Гадаю, що з ласки упорядників СЛОВНИКА.нет, це можна було би зробити на їхній чільній сторінці: там само, де зараз триває опитування щодо нового оздоблення. Сподіваюся, що СЛОВНИКарі забезпечать гідний захист від штучного наклацування голосів, бо в мене склалося таке враження, що коли робити перерву у кілька днів, то можна проголосувати з одного і того самого ІР неодноразово smile.gif).

Звісно, що більше людей візьме участь в опитуванні – то краще. Тим паче, що аудиторія, як то кажуть, навіть дуже і дуже цільова smile.gif

ПісляСлово
побажання до СЛОВНИКарів:
не завадило б, якби у згаданому голосуванні внизу виринала б також загальна кількість тих, хто клацнув.
Звісно, можна і вручну підрахувати, та все ж підсумкова цифра виглядала би промовніше та більш переконливо wink.gif
Валентин
повідомлення 30.9.2009, 11:19
Повідомлення #43

Людина-енциклопедія

З: м.Хмельницький
Користувач №: 694
Подякували: 1648

Цитата
Цитата(Валентин @ 30.9.2009, 10:27)

гаразд! переконливо!
пропоную вчинити задля розв'язання суперечки наступним чином:
«звернутися за порадою до зали» – виставити на відкрите голосування кілька прочитань пропонованого терміну з основою ПЕРЕГЛЯД-, наприклад:

На Вашу думку, яке зі слів, що внизу, може стати найвдалішим українським відповідником терміну «браўзер»:

переглядник
переглядалка
переглядар
переглядарка
переглядач
....

Бачу, що хоч ви й здалися, але не піддалися. Де у переліку Оглядач?
Та й не голосуванням такі питання вирішуються.
ruslan4
повідомлення 30.9.2009, 14:04
Повідомлення #44

Учень старанний
**

Цитата(Валентин @ 30.9.2009, 12:19) *

Бачу, що хоч ви й здалися, але не піддалися. Де у переліку Оглядач?

погодився щодо закінчення -АЧ,
але щодо оглядача – не згоден в жодному разі! nea.gif
обґрунтування чому саме – надавав вже в дописі #40 (на самому початку) http://forum.slovnyk.net/index.php?s=&...ost&p=11842

втім, можна і його внести у списки для «народного голосування», але тоді вже давайте разом з усіма формами подачі, як то оглядач, оглядник, оглядар, оглядарка, оглядалка, тощо yahoo.gif

Є ще один доказ, так би мовити, проти Оглядача, але за ПЕРЕглядача.
Як вже згадував в дописі #36, слово оглядач сьогодні і без того при роботі, без діла не сидить, дозволю нагадати:

ОГЛЯДАЧ, оглядача, ч.
1. Автор газетного, журнального і т. ін. огляду, а також особа, яка робить огляди по радіо й телебаченню.
2. спец. Працівник, який провадить огляд чого-небудь з метою перевірки, контролю і т. ін. // Залізничник, що перевіряє технічний стан вагонів та колій.
© http://slovnyk.net/?swrd=%EE%E3%EB%FF%E4%E...amp;x=0&y=0

Натомість ПЕРЕглядач – слово майже безробітне smile.gif
ПЕРЕГЛЯДАЧ, -ядача, ч. Той, хто що-небудь переглядає.
http://slovnyk.net/?swrd=%EF%E5%F0%E5%E3%E...amp;x=0&y=0

Мовчу вже про те, що інші словотворчі похідні від ПЕРЕгляд.....

Питання: а навіщо на Оглядача навішувати ще одне значення, якщо у нас стільки можливостей до пошуку і розвитку, якщо у нас тільки на цій гілці обговорення оооннн скільки слів «безробітних» сидить? Може все ж таки для такого повсякденного, а головне НАГАЛЬНОГО терміну як браўзер краще запровадити щось чітке і однозначне?!

Цитата
Та й не голосуванням такі питання вирішуються.

Тут я теж цілком згоден з Вами. І сам дотримуюся такої думки. Але бувають випадки, коли пошук може зайти у глухий кут. І що тоді робити? Скільки років Ви збираєтеся шукати отого українського браўзера? Бо цей термін, як Ви розумієте, потрібен нам не «на завтра», а «на вчора»! Тому обговорення і суперечки – справа потрібна, однак у всьому є міра. І щоб ми з Вами не уподібнилися тим баранам на кладці, де ніхто не хтів поступитися і попадали у воду обидва – для того й пропоную «на розсуд загалу» smile.gif

Звісно, коли в опитуванні візьме участь навіть 1000 осіб, і обере, скажімо, ні вашим – ні нашим, якогось оглядника чи переглядника – це ще не можна буде вважати за переконливою підставою для завершення обговорення і запуску терміну у світ. Але коли за якесь слово проголосує з 10.000 – тоді даруйте!

Знову ж таки, Шанованому Загалові пропонуються для голосування далеко НЕ всі пропонови, які тут лунали: погодьтеся, що левову частку слів-чернеток ми вже самі у цьому вузькому колі і відкинули – і тут це обговорення вже сказало свою вагому думку! Власне, в цьому і було покликання даного обговорення. Ну а коли ми вперлися в стіну, то треба ж якось шукати вихід, чи не так? Тому і пропоную винести вже не всі, а лише певні слова до загального голосування.

І боятися тут сильно не треба! Це щось подібне до того, коли ми користуємося вже до нас кимось створеним програмним забезпеченням, але в разі якогось збою чи помилки – ми, пересічні користувачі, – надсилаємо розробникам повідомлення про збій – і вони ті вади поступово усувають. Навіть не так: назвімо винесення певних наших напрацювань для вільного голосування таким собі «бета-тестуванням» – тай оповідці кінець! :-)

І ще одне: погодьтеся, що люди, котрі заходять на СЛОВНИК.нет – не такий вже і пересічний загал, а якраз навпаки – досить освічена, просунута і здебільшого зацікавлена в Укр.мові «фокус-група», як кажуть розмаїті піярщики :о))

Ось бачите, не все вже так і страшно drinks.gif
Основознавець
повідомлення 30.9.2009, 14:34
Повідомлення #45

Юний плюрилінгвіст

З: Львів.
Користувач №: 1 913
Подякували: 615

Цитата(ruslan4 @ 30.9.2009, 15:04) *
Звісно, коли в опитуванні візьме участь навіть 1000 осіб, і обере, скажімо, ні вашим – ні нашим, якогось оглядника чи переглядника – це ще не можна буде вважати за переконливою підставою для завершення обговорення і запуску терміну у світ. Але коли за якесь слово проголосує з 10.000 – тоді даруйте!
Якщо проголосує 1000 чи пак-то 10000 осіб, то думаю різниці не буде в остаточному варіанті, але, гадаю, можна здогадатись, який саме це буде варіант, попри будь-які багатства вкраїнського мовотвору.

--------------------
Кою помилки, щоб залишились сліди.
ruslan4
повідомлення 30.9.2009, 17:30
Повідомлення #46

Учень старанний
**

Цитата(Основознавець @ 30.9.2009, 15:34) *

Якщо проголосує 1000 чи пак-то 10.000 осіб, то думаю різниці не буде в остаточному варіанті, але, гадаю, можна здогадатись, який саме це буде варіант, попри будь-які багатства вкраїнського мовотвору.

ну і який Ви пропонуєте вихід? Ще років зо п'ять посперечатися? Чи взагалі дочекатися до того часу, коли, припустимо, таке явище як отой переглядник/оглядач/..... просто відімре, бо його місце заступить щось інше? Наприклад, Українська мова свого часу вже «проїхала» таке явище як пейджер – діти вже й не згадають, що то за цяця. Добре, що воно було нетривке.....

І поки ми тупимо тут пера, програмники-українники цей термін називають кожен сам на що гаразд. У підсумку вийде, що ми залишимося знову з носом....чи то пак з браўзером. Тому як на мене, краще най вже буде бодай якийсь варіянт, який спиратиметься не наші здогади, а на конкретні дослідні показники, на конкретні цифри.

Ось Ви кажете, пане добродію, що не важко здогадатися, який саме буде вибір. Ну але це ж не підстава, не доказ!
Я наприклад, можу стверджувати, що хвостом чую, що то буде ПЕРЕГЛЯДНИК;
Пан Валентин буде наполягати, що за його здогадом то буде саме ОГЛЯДАЧ;
а Ви, пане Основознавце, будете переконані, що виграє (бо точно не знаю Ваших уподобань), припустимо – ПЕРЕГЛЯДАЧ.
Ну і так до безконечности....
будемо шо та платівка, яка заїла....

Словом, нам втрачати нема чого – нема і чого боятися такого випробовування.
ТИМ ПАЧЕ, що ми не пропонуємо опитуваним щось вигадувати з нуля своє – ми ж пропонуємо нехай і низку (десь під десяток) термінів, котрі самі ж наразі вибрали з поміж інших!! І якщо нарід вподобає собі, припустимо, той самий переглядач, то це свідчитиме насамперед не про його обмеженість, а про те, що МИ – словотворці – не змогли запропонувати до розгляду чогось цікавішого.

Тож спробуймо! Хіба Вам не цікаво, який буде справжній, а не здогадковий підсумок голосування?
Зрештою, воно дасть нам бодай якусь точку опори, а далі – чи нам те голосування сприйняти беззастережно, чи застосувати своє «авторське» право (скажімо, взяти для запровадження в ужиток слово, що посіло не перше, а друге місце) – цієї можливости у нас ніхто не відбере wink.gif

ПС
слово переглядач у даному випадку навів лише як приклад – особисто сам проти нього нічого такого засадничого не маю smile.gif
saszko
повідомлення 30.9.2009, 21:08
Повідомлення #47

Студент досвідчений

Користувач №: 3 241

Репутація:   1  

Пане Руслане, мені звичайно не сподобався Ваш випад у мій бік, очевидно палку Ви перегнули. Проте, зважаючи, що ми не знайомі, мені не обидно. Навіть сподобалась твердість у відстоюванні розумних і корисних речей. wink.gif
Отже, глядак, глядар, оглЯдар найкращі варіанти, бо короткі і легкі. ІМХО
ruslan4
повідомлення 30.9.2009, 21:45
Повідомлення #48

Учень старанний
**

Цитата(saszko @ 30.9.2009, 22:08) *

Пане Руслане, мені звичайно не сподобався Ваш випад у мій бік, очевидно палку Ви перегнули. Проте, зважаючи, що ми не знайомі, мені не обидно.

За різкий тон – щиро перепрошую, позаяк і не ставив за мету Вас ображати. А ось трішечки осмикнути – мабуть! rtfm.gif
Просто нема нам коли розмінюватися на дрібниці – і без того самі бачите, в яких муках, зусиллях триває це обговорення.... На те і був спрямований головний «посил» мого допису: якщо б Ви були людиною тут дійсно випадковою, то це б Вас швидше за все відлякнуло, а якщо ні (а бачу, що все ж таки ні – не випадкові Ви тут!) то це б допомогло нам усім зосередитися на суті питання, без зайвих відволікань!
Тож ще раз даруйте: не заради власної користі так вчинив! ua_kozak.gif

Цитата
Навіть сподобалась твердість у відстоюванні розумних і корисних речей. wink.gif

Иноді, знаєте, і батогом треба – не лише пряником wink.gif

Цитата
Отже, глядак, глядар, оглЯдар найкращі варіанти, бо короткі і легкі. ІМХО

Ого! Це ви серйозно? Бо наразі більше ніхто саме про ці прочитання не поминався....
Дивлюся, якщо так далі справа піде, то потрібно буде на випроби і голосування ставити значно більше варіянтів, ніж вже згадувалося hi.gif
Основознавець
повідомлення 30.9.2009, 22:06
Повідомлення #49

Юний плюрилінгвіст

Шановне паство, я натякаю на те, що суб'єктивно у кожного може бути свій варіант і кожен термін, який ви запропонований мені до вподоби, чесно, бо він, як мінімум, український — не ріже вухо. Але об'єктивно голосування вам покаже слово браузер і покриють аргументом: навіщо вигадувати щось нове — просто та ясно!

Я активно стежу за цією темою й намагаюсь ретельно перечитувати всі міркування, бо ця тема мене, насамперед, цікавить як перекладача, щоб знайти гарний відповідник. У тенетах інтернету є чимало інформації та обурень щодо цього(пройдіть хоч за посиланнями в першому повідомлені теми, я вже замовчую про багато інших), тому й не бажаю, щоб користувачі програм, які я перекладаю, були незадоволені перекладом.

--------------------
saszko
повідомлення 30.9.2009, 22:27
Повідомлення #50

Студент досвідчений

Діло піде коли на офіційному рівні котресь слово буде затверджене. самовільно перекладати, мабуть, не варто.
Основознавець
повідомлення 30.9.2009, 22:37
Повідомлення #51

Юний плюрилінгвіст

Цитата(saszko @ 30.9.2009, 23:27) *
Діло піде коли на офіційному рівні котресь слово буде затверджене. самовільно перекладати, мабуть, не варто.
Воно наче офіційне, як і всі ці комп'ютерні терміни, але я багато чому не вірю, оскільки воно все тхне русизмами, англіцизмами та латинізмами навіть, вибачте за радикальність.

--------------------
ruslan4
повідомлення 1.10.2009, 0:28
Повідомлення #52

Учень старанний
**

Цитата(Основознавець @ 30.9.2009, 23:06) *

Але об'єктивно голосування вам покаже слово браузер і покриють аргументом: навіщо вигадувати щось нове — просто та ясно!

Пане Оснознавець! Ми трохи не порозумілися очевидно pardon.gif
Коли я писав про виставлення слів до відкритого голосування, то мав на увазі, що власне до того голосування подаються виключно і тільки запропоновані тут новотвори! Рівно ж як і те, що голосування не повинно передбачати відповіді на взірець «залишити браўзер так як є»!

Затія з цим відкритим опитування полягає НЕ в тому, аби дізнатися у народу «варто чи не варто шукати український відповідник до браўзера» – здається, чи не усіх присутніх на цій гілці в цьому НЕ треба переконувати: ми й без того впевнені, що треба. Ukraine.gif

Головна ж ідея опитування полягає в тому, аби з'ясувати насамперед для нас самих – шукачів Слова, – яке все ж таки з нових словотворів є найбільш зрозумілішою, інтуїтивно відчутною пересічному користувачеві – ось мета запропонованою мною дослідження (опитування)!!
І зовсім не для розведення ще одного «базару», від якого користі – шо горохом до стіни bu.gif
Основознавець
повідомлення 1.10.2009, 12:27
Повідомлення #53

Юний плюрилінгвіст

Та я збагнув суть задуму, просто не вбачаю сильних відмінностей із-поміж запропонованих варіантів.

--------------------
ruslan4
повідомлення 1.10.2009, 12:58
Повідомлення #54

Учень старанний
**

Цитата(Основознавець @ 1.10.2009, 13:27) *

Та я збагнув суть задуму, просто не вбачаю сильних відмінностей із-поміж запропонованих варіантів.

як вже писав вище пан Дмитро, все може впертися в одну букву: додай в читач зайве р – чиртач – і вже не звучить....
Цих відмінностей може нам не видно, але ж цікаво, яке сприйняття буде у тих, хто потім має послуговуватися новим словом, яке відчуття буде у користувачів.

Ну а сильних відмінностей нема вже тому, що скажімо, під час цього обговорення низка слів «злетіла» – а саме вони надміру вирізнялися від інших, той самий гортач приміром, який Ви ж власноручно (і цілком обґрунтовано) й відкинули. Ну або сторінковод – сильно відрізняється від інших, але ж що з того?

Менше з тим, то буде така нагода/бажання здійснити запропоноване мною народне опитування, чи ні? wink.gif
saszko
повідомлення 1.10.2009, 15:44
Повідомлення #55

Студент досвідчений

Цитата
Головна ж ідея опитування полягає в тому, аби з'ясувати насамперед для нас самих – шукачів Слова, – яке все ж таки з нових словотворів є найбільш зрозумілішою, інтуїтивно відчутною пересічному користувачеві – ось мета запропонованою мною дослідження (опитування)!!

О! Як на мене, дуже добре звучить проглядАрка, а переглядАрка надто довга. От якби преглЯдарка - то інша справа.
Дмитро
повідомлення 1.10.2009, 16:03
Повідомлення #56

Мандрівець країною слів

Група: Модератори
Користувач №: 3 402
Подякували: 5461

Репутація:   28  

Хочу ще раз повернутися до переглядача. Можливо, через те, що в своїх попередніх дописах я не навів жодного відповідника браузерові з наростком -ач (-яч), в шановних учасників дискусії, склалося враження, ніби я проти таких іменників. Аж ніяк! Це звичайні українські слова. Цілком підтримую думку пана Валентина, що вони можуть означати як істот, так і неістот. Приміром, я й досі послуговуюсь словом приймач і ніколи не кажу на цей пристрій тюнер (мабуть, таки потихеньку відстаю від доби smile.gif ). Але річ не в цьому. Спробую ще раз довести, що переглядач тут не на своєму місці.
Уявімо собі людину в ролі виконавця певних дій з допомогою відповідних знарядь, а також звернімо пильну увагу на самі знаряддя!

Людина приймає хвилі з допомогою приймача. – Приймач приймає хвилі разом з нею.
Людина вимикає світло з допомогою вимикача. – Вимикач вимикає світло разом з нею.
Людина натирає підлогу з допомогою натирача. – Натирач натирає підлогу разом з нею.

Те саме можна сказати не лише про знаряддя на -ач (-яч):

Людина рубає з допомогою сокири. – Сокира рубає разом з нею.
Людина ріже з допомогою ножа. – Ніж ріже разом з нею.

А тепер такі приклади:

Людина їсть з допомогою ложки. – Але ложка не їсть разом з нею!
Людина дивиться з допомогою окулярів. – Але окуляри не дивляться разом з нею!

Те саме і з браузером:

Людина переглядає WEB-сторінки з допомогою браузера. – Але браузер не переглядає WEB-сторінок разом з нею.

Отже, знаряддя можуть бути як активними щодо певної дії, так і пасивними щодо неї. Знаряддя, активне щодо певної дії, сміливо можна назвати іменником на -ач (-яч), утвореним від дієслова, що позначає цю дію. А от знаряддя, пасивне щодо неї – ні. Тому теоретично сокиру та ніж можна назвати рубачем та різачем, а ложку та окулярипоїдачем та глядачем не можна. Щоб назвати браузер іменником на -ач (-яч), треба спочатку визначити дію, щодо якої він і справді активний. Насамперед браузер показує нам WEB-сторінки, а ми їх переглядаємо. Тобто його можна назвати показувачем, але й тут час схвалив слово покажчик (пор. виказувати – викажчик), що вже має досить багато значень. Така сама суперечка триває в інтернеті й про транслятор, але там слово перекладач цілком доречне:

Людина перекладає з допомогою перекладача. – Перекладач перекладає разом з нею.

Наросток -ач (-яч) в українській мові однозначний. Іменники з ним, як правило, мають віддієслівне походження й позначають виконавця дії, позначеної самим дієсловом.
Інша річ – наросток -ник і переглядник, що його запропонував пан Ruslan4. Цей наросток в українській мові здавна багатозначний. Іменники з ним можуть позначати будь-кого чи будь-що:
мисник – призначений для мисок;
сінник – зроблений з сіна;
ліжник – те, на чому лежать;
пасічник – той, хто держить пасіку;
різник – той, хто ріже худобу;
записник – те, у що записують
і т. д.

А тепер варіанти, ближчі до переглядника:
перевізник – той, хто перевозить;
перехідник – призначений для переходу
.

Тож і переглядник може означати знаряддя, призначене для перегляду. Коротше, чіткіше й милозвучніше слово від основи перегляд годі й утворити. (+1hi.gif)

Кілька слів про путівник. Усі начебто погоджуються, що слово може набувати нових значень Чому ж тоді путівник не може мати ще одного значення? Певно, даються взнаки конструкції «Путівник по WEB», «Путівник по Windows», хоч тут замість путівника можна вжити помічник, порадник або ще якесь слово. Англійські мовці, приміром, чітко розрізняють explorer і browser, проте це не завадило їм назвати browser Internet Explorer.

--------------------
Неук має велику перевагу перед освіченою людиною: він завжди задоволений собою (Наполеон).

Подякували:
Основознавець
повідомлення 1.10.2009, 22:53
Повідомлення #57

Юний плюрилінгвіст

До слова, як бути з тією web? Бо, приміром, в багатьох англомовних джерелах це слово вживають окремо, тому це питання не лише стосується вкраїнської мови. Web-browser для мене болюча тема, бо коли почую оце ўеб-браўзер, то й хочеться плюватись, але альтернатив наче й немає. Принаймні я перекладаю як переглядач тенет і категорично ставлюсь до цього слова веб, я вже мовчу, що він ще й з дефісом у словниках(подекуди розуміючи людей, котрі пишуть будь-який без дефісу). nea.gif Іншими словами, це яскравий приклад руйнування вкраїнського мовотвору. sad.gif

--------------------
ruslan4
повідомлення 4.10.2009, 23:07
Повідомлення #58

Учень старанний
**

Цитата(Дмитро @ 1.10.2009, 17:03) *

Хочу ще раз повернутися до переглядача. Можливо, через те, що в своїх попередніх дописах я не навів жодного відповідника браузерові з наростком -ач (-яч), в шановних учасників дискусії, склалося враження, ніби я проти таких іменників. Аж ніяк! Це звичайні українські слова. Цілком підтримую думку пана Валентина, що вони можуть означати як істот, так і неістот. Приміром, я й досі послуговуюсь словом приймач і ніколи не кажу на цей пристрій тюнер (мабуть, таки потихеньку відстаю від доби smile.gif ). Але річ не в цьому. Спробую ще раз довести, що переглядач тут не на своєму місці.
Уявімо собі людину в ролі виконавця певних дій з допомогою відповідних знарядь, а також звернімо пильну увагу на самі знаряддя!
....
Отже, знаряддя можуть бути як активними щодо певної дії, так і пасивними щодо неї. Знаряддя, активне щодо певної дії, сміливо можна назвати іменником на -ач (-яч), утвореним від дієслова, що позначає цю дію. А от знаряддя, пасивне щодо неї – ні. Тому теоретично сокиру та ніж можна назвати рубачем та різачем, а ложку та окулярипоїдачем та глядачем не можна. Щоб назвати браузер іменником на -ач (-яч), треба спочатку визначити дію, щодо якої він і справді активний. Насамперед браузер показує нам WEB-сторінки, а ми їх переглядаємо. Тобто його можна назвати показувачем, але й тут час схвалив слово покажчик (пор. виказувати – викажчик), що вже має досить багато значень. Така сама суперечка триває в інтернеті й про транслятор, але там слово перекладач цілком доречне:

Людина перекладає з допомогою перекладача. – Перекладач перекладає разом з нею.
....

Пане Дмитре, знімаю капелюха!!
Якби так пояснювали дітям в школі, то, мабуть, у нас давно би вже питання «державної мови» з порядку денного відпало! smile.gif

Гадаю, далеко не кожен дипломований мовознавець може так просто і доступну розтлумачити, що є -ич/-яч, а що -ник! hi.gif

Щодо проштовхуваного Вами путівника, то знову ж таки: нічого не маю проти нього; знову ж таки, Ви самі зазначили, що його часто вживають там, де доречнішим був би порадник чи помічник; але зі свого боку насмілюся стверджувати, що для значення браўзер він «не піде». Чому? Ну, тут як кажуть, вже так склалося: вже в мові нашій поняття дивитися сторінки, переглядати чи проглядати, читати сторінки у всемережжі – це вже усталена ідіома, а її ламати набагато важче, аніж заміщення одного запозиченого терміну новим українським словом (хоча і це не просто).

Ось якби у нас прижилася б ідіома на взірець подорожувати мережжям, човгати всемережжям, нехай навіть мандрувати ним (маю на увазі не поодинокі художні звороти, а саме повноцінну ідіому – тобто стійкий неподільний зворот мови, що передає єдине поняття, зміст якого не визначається змістом його складових елементів) – ось тоді б путівник був дуже і дуже доречним. Втім, гадаю не варто сильно розчаровуватися, що путівник на замінника браўзера, як кажуть галичани, «не потєгне» – для нього можна буде знайти й іншу роботу: наприклад, у нас ще якийсь незрозумілий джі-пе-ес є..... wink.gif

Окремі спасибі, пане Дмитре, за підтримку переглядника – мені особисто воно теж найбільше до вподоби зі всього того, що сам і нагородив ag.gif

Цитата(saszko @ 1.10.2009, 16:44) *

О! Як на мене, дуже добре звучить проглядАрка, а переглядАрка надто довга. От якби преглЯдарка - то інша справа.

Стосовно перегляАрки – то про це вже у дописі #30 пана Дмитра згадувалося, що слово направду задовге. Щодо преглЯдарка, то це вже трохи віддає відвертим полонізмом – порівняйте з польським przeglądarka – читається пшеґльондарка –, згаданим тут не раз, хоча б навіть у тому самому дописі #30. Крім того, преглЯдарка вже більше якось тяжіє до дієслова прИглядатися – а це, як розумієте, вже зовсім не той степ.
Стосовно ж проглядАрки – даруйте, але знову згадаю допис #30 пана Дмитра, де він притомно обґрунтував, чому все ж таки краще відштовхуватися від слова перегляд, а не прогляд.
Втім, це певно і є той випадок, коли було би краще з'ясувати що влучніше – переглядник, проглядарка чи ще який інший термін саме дослідним шляхом – тобто відкритим опитуванням читачів-користувачів.
ruslan4
повідомлення 4.10.2009, 23:25
Повідомлення #59

Учень старанний
**

Цитата(Основознавець @ 1.10.2009, 23:53) *

До слова, як бути з тією web? Бо, приміром, в багатьох англомовних джерелах це слово вживають окремо, тому це питання не лише стосується вкраїнської мови. Web-browser для мене болюча тема, бо коли почую оце ўеб-браўзер, то й хочеться плюватись, але альтернатив наче й немає. Принаймні я перекладаю як переглядач тенет і категорично ставлюсь до цього слова веб, я вже мовчу, що він ще й з дефісом у словниках(подекуди розуміючи людей, котрі пишуть будь-який без дефісу). nea.gif Іншими словами, це яскравий приклад руйнування вкраїнського мовотвору. sad.gif

Пане Основознавце, давайте з'ясуємо, наскільки глибоко ми бажаємо тут, на цій гілці обговорення, зануритися? Особисто я переконаний, що для пересічного користувача, що Веб, що Інтернет, що інтернет – це все одне і те саме. Рівнож як сайт і веб-сайт, сторінка і веб-сторінка, браўзер і веб-браувзер.

Розумію, що для вузьких кіл фАхі – веб, Інтернет та інтернет – це речі різні, вони їх чітко розрізняють, але в будь-яких вузьких колах є речі, які тільки в тих спільнотах і мають своє значення: скажімо для пиячка стакан – це мірило життя, а для токаря стакан – це якась деталь або окрема частина обладнання rolleyes.gif

Нмд, наразі варто почати НЕ з того, що і як називають у вузьких знавецьких колах, а саме з терміну для якнайширшого загалу. А для нього ріднесенького цілком можна обійтися без усіляких приставок виду веб-. Що і зробили наші брати по мові Чехи та Поляки – див. згаку про це у дописі #20. І нічо'! Зате тепер їхні користувачі не мастять собі голови, як казати на браўзер, і при цьому вузькі фахові кола теж якось дають собі раду і непогано, знаєте, себе почувають. good.gif

Тому гадаю, що у випадку з переглядником (це я пробую це слівце об'їздити у власному вжитку – наскільки воно виявиться зручним/не зручним у користуванні wink.gif )аж такого докорінного прописування розрізнень зовсім не треба. smile.gif
saszko
повідомлення 4.10.2009, 23:52
Повідомлення #60

Студент досвідчений

Цитата
Щодо преглЯдарка, то це вже трохи віддає відвертим полонізмом – порівняйте з польським przeglądarka – читається пшеґльондарка –, згаданим тут не раз, хоча б навіть у тому самому дописі #30. Крім того, преглЯдарка вже більше якось тяжіє до дієслова прИглядатися – а це, як розумієте, вже зовсім не той степ.

Ой, вибачте, я помилився - мав на увазі переглЯдарка. Але пан Дмитро все допуття розтлумачив, тому, мабуть, варто йти від його логіки

4 сторінок V < 1 2 3 4 >
Відповісти в цю темуВідкрити нову тему
1 люд. читає цю тему (гостей: 1, прихованих користувачів: 0)
Користувачів: 0

Текстова версія Зараз: 15.10.2019, 10:52